Γαλατασαράι-Καρσίγιακα 74-86: Καταποντίζεται κι άλλο η «τσιμπόμ» (vid)

Η Καρσίγιακα πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Γαλατασαράι με 86-74, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 10-3 και την δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι καταποντίστηκαν στο 4-9 και την 13η θέση, μόλις μια νίκη μακριά από τον υποβιβασμό.

Η Καρσίγιακα ξεκίνησε δυνατά και είχε εννιά πόντους προβάδισμα (12-3) στα πρώτα λεπτά, με την Γαλατασαράι να καταφέρνει πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να φέρει το ματς στα ίσα (21-21). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις πόντους διαφορά στο 10', με την Γαλατασαράι να περνάει για λίγο μπροστά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (29-26). Η ομάδα από την Σμύρνη δεν ξαναέχασε το προβάδισμα από τότε και βρέθηκε με εφτά πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Η Καρσίγιακα με ένα επί μέρους σκορ 21-11 πάτησε το γκάζι και είχε 17 πόντους προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-50), με την διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 20 (80-60). Η Γαλατασαράι με ένα δικό της επί μέρους σκορ 14-6 μείωσε αλλά ηττήθηκε με 86-74 στο τέλος του αγώνα.

Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Μέικον και Μότουμ με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καρσίγιακα διακρίθηκε ο Σεκ με 18 πόντους.

Περίοδοι: 21-24, 39-46, 50-67, 74-86