Πέτκιμ-Εφές 71-75: Ο Ντάνστον την κράτησε όρθια

Το αήττητο της Αναντολού Εφές δοκιμάστηκε σε τεράστιο βαθμό στην έδρα της Πέτκιμ, καθώς η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, όχι μόνο έχασε προβάδισμα 18 πόντων στο ημίχρονο, αλλά βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τους νεοφώτιστους, στην τέταρτη περίοδο, μέχρι να φτάσει στην αγχωτική νίκη με 75-71.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας με 11/11, οφείλουν σε τεράστιο βαθμό την νίκη τους στον Μπράιαντ Ντάνστον, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους. Μπουμπουά και Τουντσέρ είχαν από 10 έκαστος, ενώ οι Λάρκιν και Μίτσιτς τα… έσπασαν, με 6/20 σουτ και συνολικά 17 πόντους.

Για την Πέτκιμ, που έμεινε με το… παράπονο της επιστροφής από το -18, ο Κέντρικ Ρέι, που πέρασε και από την ΑΕΚ, με τον Ίαν Χάμερ, είχαν από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 30-48, 53-60, 71-75

Οι πόντοι της Αναντολού Εφές: Μοερμάν 5 (1), Τουντσέρ 10, Ντάνστον 18 (7 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 8, Μπαλμπάι 3 (1), Μπομπουά 10 (2), Σανλί, Λάρκιν 9 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Γκετσίμ 4, Μίτσιτς 8 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ)