Γαλατασαράι-Τόφας 79-91: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για της ομάδας της Προύσας

Η Τόφας, της οποίας ο αρχηγός Ντουέιν Γουάιτ μίλησε αποκλειστικά στο superbasket.gr, με μια εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 91-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-4 και την πέμπτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-5 και την 14η θέση της βαθμολογίας, που είναι μια ανάσα από τον υποβιβασμό.

Η Τόφας ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (22-19), αλλά και δύο πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Η Γαλατασαράι πίεζε και προσπαθούσε να πάρει το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και παρέμειναν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με τέσσερις πόντους (62-58). Η Τόφας διεύρυνε την διαφορά της και νίκησε την Γαλατασαράι με 91-79, αναγκάζοντας την Τσιμπόμ να δεχτεί την τέταρτη σερί της ήττα.

Από την Γαλατασαράι διακρίθηκαν οι Μότουμ και Χάμιλτον με 30 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τόφας διακρίθηκαν οι Ντουρμάζ και Κιλπάτρικ με 26 και 24 πόντους.

Συνέχεια στον… κατήφορο της  έδωσε η Τόφας, επικρατώντας .

Περίοδοι: 19-22, 40-42, 58-62, 79-91