Μπασκόνια-Μπιλμπάο 100-78: Η ομάδα από την Βιτόρια πήρε το ντέρμπι

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Μπιλμπάο και πήρε το ντέρμπι των Βάσκων, για αυτό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-4, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 10-14.

Πιο δυναμικά ξεκίνησε η Μπασκόνια στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Η ομάδα από την Βιτόρια ανέβασε τον ρυθμό της και με ένα επί μέρους σκορ 27-10, προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-27).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-52). Η Μπασκόνια διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπιλμπάο με 100-78.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Ενόχ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπιλμπάο ξεχώρισαν οι Αλόνσο και Σμιθ με 21 και 16 πόντους, ενώ ο Τσαλμπούρης είχε 14 πόντους, τρία ριμπάουντ και ένα ασίστ σε 24:00 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 24-17, 51-27, 78-52, 100-78