Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 87-71: Οι μπλαουγκράνα κατέκτησαν το καταλανικό ντέρμπι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 87-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-4, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 15-9.

Αν και η Μπανταλόνα πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (3' λεπτό), η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 18-13, προσπέρασε και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-13). Αν και οι "πράσινοι" ισοφάρισαν σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλαουγκράνα είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-30).

Η ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μεγάλωσε την διαφορά της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 28-21 και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-51). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 87-71.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σατοράνσκι και Σανλί με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Φελίζ και Τόμιτς με 13 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-13, 39-30, 67-51, 87-71