Μπανταλόνα-Μπαρτσελόνα 60-63: Μπρέικ και πρόκριση στους τελικούς για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι, νίκησε εκτός έδρας την Μπανταλόνα με 63-60 και κάνοντας το 3-1 στην σειρά, κατάφερε να προκριθεί στους τελικούς του Ισπανικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, αλλά την Μπανταλόνα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-13). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 14-6, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (28-19).

Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, κατάφεραν να ξαναπεράσουν μπροστά για ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (40-39). Παρότι οι "πράσινοι" ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο και κράτησαν χαμηλά την διαφορά, η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας την Μπανταλόνα με 63-60 και κάνοντας το 3-1 στην σειρά, κατάφερε να προκριθεί στους τελικούς του Ισπανικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Μίροτιτς με 20 πόντους, με τους Καλάθη (5 ασίστ) και Χίγκινς (2 ασίστ) να έχουν από δώδεκα πόντους και έξι ριμπάουντ έκαστος. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Τόμιτς (13ρ. και δύο ασίστ) και Γουίλις (5ρ.) με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-13, 28-19, 39-40, 60-63