Σαραγόσα-Μπαρτσελόνα 76-71: Σοκάρε τους μπλαουγκράνα πριν τα playoffs η ομάδα του Σάκοτα

Η Σαραγόσα, που κοουτσάρει ο ΕλληνοΣέρβος προπονητής Ντράγκαν Σάκοτα, νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 76-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-19 (15η θέση), ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 22-7, αλλά παραμένειναν στην πρώτη θέση.

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-11). Αν και η Σαραγόσα πίεσε και κράτησε σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλαουγκράνα δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-30).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-51). Η Σαραγόσα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, έκανε ανατροπή και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 76-71.

Από την Σαραγόσα διακρίθηκε ο Μεκοβούλου  με 17 πόντους, με τους Φεράρι και Βαζίνσκι να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Άμπρινες και Μίροτιτς με 26 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Καλάθης είχε τέσσερα ριμπάουντ και οχτώ ασίστ σε 26:05 λεπτά.

Υπενθυμίζουμε ότι η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου στο γήπεδο Παλάου Μπλαουγκράνα, για τους αγώνες των playoffs της EuroLeague, την Μ. Τρίτη (19/4) και την Μ. Πέμπτη (21/4).

Δεκάλεπτα: 11-16, 30-35, 51-58, 76-71