Μπούργος – Ανδόρα 88-86: Πήρε το θρίλερ και περιμένει

Η Μπούργος βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 16 πόντους (37-53), όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μισό, όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι, αλλά πήρε και την νίκη με 88-86 και πλέον θέλει νίκη της Βαλένθια απέναντι στην Γκραν Κανάρια, για να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά της Liga Endesa.

Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μοιρασμένο, με την Μπούργος να προηγείται με 17-16 στο 8’, την Ανδόρα όμως να τρέχει ένα 0-6 στο τελευταίο δίλεπτο, να κλείνει την περίοδο με 17-22 και στο δεύτερο δεκάλεπτο να… εξαφανίζεται. Ένα σερί 0-12 μετέτρεψε το 23-22 του 11’ σε 23-34 στο 14’, με την διαφορά να φτάνει τους 16 πόντους (37-53), πριν ο ΜακΦάντεν με ένα τρίποντο κάτω από την σέντρα, διαμορφώσει με την εκπνοή το 40-53 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπούργος προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 26’ (55-59), όμως η Ανδόρα έκλεισε την περίοδο με ένα επιμέρους 7-13, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-72), ενόψει της τελευταίας ευθείας του αγώνα. Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει, καθώς  η Μπούργος με τρίποντο του Μπάσας και βολή του ΜακΦάντεν μείωσε σε 71-74. Το παιχνίδι είχε μετατραπεί, πλέον, σε θρίλερ, καθώς η Μπούργος έκανε την ολική ανατροπή και με τέσσερις σερί πόντους του Άπιτς, πέρασε μπροστά με 82-81 στα 103’’, για να έρθει ο Μπάσας με τρίποντο – μαχαιριά στα 14’’, να γράψει το 86-83. Ο Γέλινεκ με τρίποντο στα 4’’ μείωσε σε 88-86, ο Ριβέρο είχε 0/2 βολές στα 3’’, όμως το τρίποντο του Γέλινεκ από το κέντρο δεν βρήκε στόχο, με την Μπούργος να πανηγυρίζει την νίκη με 88-86 και πλέον να περιμένει την εξέλιξη της αναμέτρησης της Βαλένθια με την Γκραν Κανάρια (θέλει νίκη των «νυχτερίδων») για να δει αν θα καταφέρει να πάρει ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για τους ημιτελικούς.

23 πόντους σημείωσε ο Μπενίτε, με τον Άπιτς να προσθέτει 19, με κρίσιμα καλάθια στο φινάλε, τον ΜακΦάντεν 13 και τον Μπάσας 10’ με το καθοριστικό τρίποντο στα 14’’. Για την Ανδόρα, ο Γέλινεκ είχε 19, ενώ οι Μάσενακ, Τοντόριβιτς και Πέρεθ, είχαν από 12 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 40-53, 62-72, 88-86