Τενερίφη - Μπανταλόνα 82-80 : Νίκη με ανατροπή

Την πρώτη της νίκη στην τελική φάση της Liga Endesa πήρε η Τενερίφη η οποία επικράτησε με 82-80 της Μπανταλόνα, αν και βρέθηκε στο -6 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όντας μπροστά με 18-12 στο 10', όμως η δεύτερη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στην Μπανταλόνα, που χάρη σε ένα επιμέρους 11-23, έκλεισε το πρώτο μισό μπροστά με 29-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τενερίφη, αν και βρέθηκε στο -7 στο 26 (39-46), απάντησε στο τελευταίο τετράλεπτο με ένα εντυπωσιακό 16-4, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο μπροστά με πέντε πόντους (55-50).  Η Τενερίφη συνέχισε με φόρα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς βρέθηκε μπροστά με 59-51 στο 32', όμως η Μπανταλόνα δεν τα παράτησε και με ένα δικό της επιμέρους 3-12, πήρε και πάλι το προβάδισμα με 62-63 στο 37. Στο φινάλε, όμως, η Τενερίφη ήταν αυτή που στάθηκε ψύχραιμη, προηγήθηκε με 81-72, φτάνοντας στην νίκη με 82-80.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Λουντενμπεργκ με 20 πόντους, αλλά και οι Ντίεζ και Ζέισλοφτ που πέτυχαν από 15 πόντους έκαστος. Εξαιρετικος και ο Γιώργος Μπόγρης ο οποίος μέτρησε 10 πόντους, εννιά ριμπάουντ και μια ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Πρέπελιτς είχε 18 πόντους, ο Ντιμιτρίεβιτς 16 κια ο Λόπεθ - Αροστέγκι 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 29-35, 55-50, 82-80