Ρεάλ Μ. – Γκραν Κανάρια 91-73: Έκανε το καθήκον της

Χάρη σε ξέσπασμα στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης... καθάρισε την Γκραν Κανάρια, επικρατώντας με 91-73. Το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη και του Γιάννη Μπουρούση, αν και βρέθηκε πίσω με 23 πόντους από την πρώτη περίοδο, το πάλεψε, κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 5 πόντους (69-64 στο 32’), όμως στο τέλος μίλησε η κλάση της «Βασίλισσας».

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο μισό της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Γκραν Κανάρια. Στο πρώτο δεκάλεπτο η «Βασίλισσα» έμοιαζε… σεληνιασμένη (!), καθώς ξεκίνησε το παιχνίδι με 11-2 στο 3’ και 25-11 στο 8, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το… εκκωφαντικό 37-16, με τους Καστιγιάνους να βλέπου το καλάθι σαν… βαρέλι! Η εικόνα του αγώνα, όμως, άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Τα σουτ της Ρεάλ άρχισαν να βρίσκουν όλο και πιο συχνά σίδερο, με την Γκραν Κανάρια να… ροκανίζει την διαφορά, με το 43-23 του 13’ να μετατρέπεται σε 53-44,  με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με το… χορταστικό 58-48 για την Ρεάλ Μαδρίτης.

Μάλιστα, ο αιφνιδιασμός του Ραμπασέδα στο 26’, έφερε την Γκραν Κανάρια ακόμα πιο κοντά στο σκορ (62-56). Το χουκ του Μπουρούση στο 32’ μείωσε την διαφορά στους 5 (69-64), όμως κάπου εκεί η Ρεάλ… ξύπνησε, με τους Ρούντι και Γιουλ να στέλνουν και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-67 στο 35’) και τους πρωταθλητές να φτάνουν στην νίκη με  91-73.

Γιουλ και Κάρολ επέστρεψαν στην δράση… καυτοί, καθώς σημείωσαν από 19 πόντους έκαστος, με τους Ράντολφ και Λαπροβίτολα να έχουν από 11. Όσον αφορά την Γκραν Κανάρια, ο Κοστέλο ήταν εντυπωσιακός με 26 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ θετική ήταν και η προσφορά του Γιάννη Μπουρούση, με τον Έλληνα σέντερ να έχει έξι πόντους και δύο ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 37-16, 58-48, 69-62, 91-73