Μάλαγα – Μπαρτσελόνα 91-71: 12η σερί νίκη για την σαρωτική Ουνικάχα

Μετά την Ρεάλ Μαδρίτης, η Μάλαγα πρόσθεσε στην συλλογή της το… σκαλπ και της Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο να διαλύει τους Καταλανούς με 91-71, σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της ACB.

Παρά το κακό ξεκίνημα (19-26), η Ουνικάχα απάντησε με ένα εντυπωσιακό 29-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο (48-37), με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν σε θρίαμβο την νίκη τους, στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάρη σε ένα νέο επιμέρους 22-11.

16 πόντους είχε ο Γουίλ Τόμας, με τον Οσετκόφσκι να ακολουθεί με 15 και ο Τέιλορ με 12, για την Μάλαγα που με 12/23 τρίποντα πέτυχε την 12η συνεχόμενη νίκη της και ανέβηκε στο 13-3, όντας πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ (14-1). Όσον αφορά την Μπαρτσελόνα, που έπεσε στο 10-6, ο Βέσελι είχε 11 πόντους, όσους σημείωσε και ο Πάρα, ενώ ο Λαπροβίτολα είχε 10 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 48-37, 69-60, 91-71