Μπασκόνια - Ουνικάχα Μάλαγα 84-93: Ήττα για την ομάδα της Βιτόρια ενόψει Παναθηναϊκού

Η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 93-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-3, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 4-2. Η ομάδα του κόουτς Πεναρόγια θα ταξιδέψει στο γήπεδο του  ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό στην EuroLeague (27/10, 21:15), για την πέμπτη αγωνιστική

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Αν και οι Ανδαλουσιανοί πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο 15' λεπτό (33-23), οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).

Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-16, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-60). Παρά την πίεση της Μπασκόνια, η Ουνικάχα Μάλαγα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας με 93-84.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Τέιλορ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Χάουαρντ με 22 πόντους, με τους Κότσαρ και Μονέκε να βάζουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-25, 44-44, 60-73, 84-93