Τενερίφη-Ρεάλ 76-82: Έκαναν το 6/6 οι μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Τενερίφη με 82-76 και έκανε το 6-0, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-4.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-14). Οι μερένγχες κράτησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Αν και η Τενερίφη είχε ένα επί μέρους σκορ 27-18 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι μπλάνκος είχαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-61). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τενερίφη με 82-76.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Πουαριέ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Φερνάντεθ και Αμπρομάιτις με 18 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-27, 34-47, 61-65, 76-82