Γκραν Κανάρια-Μπαρτσελόνα 73-83: Ίδρωσαν αλλά πήραν την εκτός έδρας νίκη οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια με 83-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 2-3.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Η Γκραν Κανάρια ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-32).

Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "νησιώτες" να βρίσκουν απαντήσεις και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-56). Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, νίκησε εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια με 83-73.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Γιοκουμπάιτις με 14 πόντους, με τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Παρρά να βάζουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Μπρουσίνο και Λάμμερς με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-18, 37-32, 59-56, 73-83