Μπανταλόνα-Γκραν Κανάρια 89-75: Ήττα για την αντίπαλο του Άρη στο Eurocup

Η Μπανταλόνα νίκησε την Γκράν Κανάρια με 89-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-1, ενώ οι "κίτρινοι" έπεσαν στο 1-2. Η ομάδα από τα Κανάρια νησιά θα αντιμετωπίσει τον Άρη, την Τετάρτη (4/10), για την πρώτη αγωνιστική του Eurocup.

H Μπανταλόνα ήταν σαρωτική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Αν και η Γκραν Κανάρια είχε ένα επί μέρους σκορ 26-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-56). Η Μπανταλόνα ανέβασε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Γκραν Κανάρια με 89-75.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Φελίζ και Τόμιτς (11 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Μπρουσίνο και Λάμερς με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 28-16, 43-42, 64-56, 89-75