Μπασκόνια-Μπιλμπάο 92-72: Με αρχηγό Χάουαρντ και θετικό Ρογκαβόπουλο πήρε το ντέρμπι της χώρας των Βάσκων

Η Μπασκόνια νίκησε την Μπιλμπάο με 92-72 και πήρε το ντέρμπι της χώρας των Βάσκων.

Αν και οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18), η ομάδα από την Βιτόρια ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Η ομάδα του κόουτς Πεναρόγια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-47). Αν και η ομάδα του κόουτς Πονσαρνάου προσπάθησε να πιέσει στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια διατήρησε την διαφορά της και νίκησε εντός έδρας την Μπιλμπάο με 92-72.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Μονέκε με 16 και 14 πόντους, Ο Ρογκαβόπουλος είχε 13 πόντους και τέσσερις ασίστ σε 21:30 λεπτά. Από την Μπιλμπάο ξεχώρισαν οι Χλίνασον και Κουλαμάε με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Τσαλμπούρης αγωνίστηκε για τους "ασπρόμαυρους" για 11:14 λεπτά

Δεκάλεπτα: 18-20, 40-31, 67-47, 92-72