Ουνικάχα Μάλαγα-Ρεάλ Μαδρίτη 81-88: Οι μερέγχες κατέκτησαν το ισπανικό Σούπερ Καπ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Ουνικάχα Μάλαγα με 88-81 στον τελικό και κατέκτησε το ισπανικό Σούπερ Καπ.

Οι δύο ομάδες άρχισαν δυνατά στον αγώνα, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-31).

Η ομάδα του κόουτς Ναβάρο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 25-17, αλλά η ομάδα του κόουτς Ματέο βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ουνικάχα Μάλαγα με 88-81 στον τελικό, κατακτώντας το ισπανικό Σούπερ Καπ της φετινής σεζόν.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Καμπάτσο (3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Χεζόνια (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 17 πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Οσετκόβσκι (4 ριμπάουντ) και Τόμας (4 ριμπάουντ) με 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-21, 31-44, 56-61, 81-88