Μπανταλόνα-Ρεάλ 73-83: Διπλό για τους Μαδριλένους και 2-1 στα ημιτελικά

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μπανταλόνα με 83-73 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-16). Οι μερένγχες ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-32).

Οι μπλάνκος είχαν ένα επί μέρους σκορ 22-11 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-43). Η Μπανταλόνα μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 30-13, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 83-73, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Μούσα και Γιαμπουσελέ με 25 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Γκάι και Μπιργκάντερ με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-25, 32-48, 43-70 , 73-83