Μπουρζ-Βιλερμπάν 74-83: Οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν το Leaders Cup

Η Βιλερμπάν νίκησε την Μπουρζ με 83-74 και κατέκτησε το γαλλικό Leaders Cup.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε πιο δυνατά στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-8, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-25).

Η ομάδα του κόουτς Πάρκερ είχε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-47). Αν και η Μπουρζ πίεσε στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 27-19, η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 83-74, για αυτό και κατέκτησε το Leaders Cup του γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Ντε Κόλο και Ομπασοχάν με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπουρζ ξεχώρισαν οι Φλόιντ και Πάλμερ με 23 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-22, 25-45, 47-64, 74-83