Μπουρζ-Λιμόζ 98-75: Βαριά ήττα για τους πράσινους ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα με την ΑΕΚ

Η Μπουρζ νίκησε εντός έδρας την Λιμόζ με 98-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-9, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 10-10. Η γαλλική ομάδα θα παίξει με την ΑΕΚ την Τρίτη (7/2), για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των 16 του BCL.

Η Μπουρζ ήταν ανώτερη στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 30-18 και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-10, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-53). Η Μπουρζ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λιμόζ με 98-75.

Από την Μπουρζ διακρίθηκε ο Τζέιμς Πάλμερ Τζούνιορ με 21 πόντους. Από την Λιμόζ ξεχώρισαν οι Νικολά Λανγκ με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τζαβόντε Χόκινς και Τζαϊβόν Γκρέιβς με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-13, 41-43, 70-53, 98-75