Γαλλία, Βιλερμπάν-Μονακό 63-72: Η ομάδα του Πριγκιπάτου πήρε το γιουρολιγκάτο ντέρμπι με 20αρα του Οκόμπο

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 72-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-3, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 10-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι ατα πρώτα λεπτά, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν για περισσότερη ώρα προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Αν και η Βιλερμπάν είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα από το Πριγκιπάτου βρήκε λύσεις, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (34-34).

Οι Μονεγάσκοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την διαφορά να είναι σε χαμηλά επίπεδα, αλλά προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-45). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 72-63.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Τζέιμς με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ομπασοχάν και Μποστ με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα:  16-16, 34-34, 45-49, 63-72