Γερμανία, Άλμπα-Βόννη 81-76: Επικράτησαν οι Βερολινέζοι παρά την 30αρα του Σορτς

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε το ντέρμπι κορυφής του γερμανικού πρωταθλήματος και νίκησε εντός έδρας την Βόννη με 81-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 13-2.

Αν και η Άλμπα Βερολίνου πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 5' λεπτό (14-9), η Βόννη ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 14-6, προσπέρασε και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν έξι πόντους προβάδισμα στο 15' λεπτό (38-32), οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με ένα επί μέρους σκορ 16-6, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-44).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα του κόουτς Ισάλο προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-62). Η Άλμπα Βερολίνου είχε τον πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-13, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βόννη με 81-76.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκε ο Μπλατ με 13 πόντους, με τους Λάμμερς και Τίμαν να έχουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Βόννη ξεχώρισαν οι Σόρτς και Μάλκολμ με 30 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-23, 48-44, 62-63, 81-76