Μονακό-Βιλερμπάν 97-78: Ο Τζέιμς βύθισε κιάλλο τους ασπρόμαυρους

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 97-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-2 (1η θέση), ενώ οι ασπρόμαυροι έπεσαν στο 6-6 (8η θέση).

Καταιγιστική η Μονακό από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-15). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο διατήρησε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-36).

Οι ασπρόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 22-15, με τους γηπεδούχους να κρατάνε την απόσταση τους και να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-58). Η Μονακό συνέχισε με δυναμική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 97-78.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Τζέιμς με 26 πόντους, με τους Μπλόσογκέιμ και Λόιντ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Τζάκσον και Ομπασοχάν με 12 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 33-15, 55-36, 70-58, 97-78