Μονακό-Πο Ορτέζ 85-76: Νίκη με ροτέισον για την ομάδα του Πριγκιπάτου

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Πο-Ορτέζ με 85-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-8 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 16-11 (6η θέση).

Με απόντες τους Μάικ Τζέιμς, Ντόντα Χολ, Γουίλ Τόμας και Ρομπ Γκρέι, η Μονακό αγωνίστηκε κόντρα στην Πο-Ορτέζ, θέλοντας να κάνει ροτέισον, αφού έχει μπροστά της, τους δύο αγώνες με τον Ολυμπιακό για τα playoffs της EuroLeague στο ΣΕΦ, την Μ. Τετάρτη (20/4) και την Μ. Παρασκευή (22/4).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα από το Πριγκιπάτο να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37). Οι Μονεγάσκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-53). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Πο-Ορτέζ με 85-76.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Λι και Άντζουσιτς με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Πο Ορτέζ ξεχώρισε ο Τζέφερσον με 19 πόντους, με τον Άρτσι, τον Μπίμπιντς και τον Χρόβατ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-37, 62-53, 85-76