Τρέντο-Βίρτους 64-71: Έκαναν το 7/7 οι ασπρόμαυροι

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Τρέντο με 71-64 και ανέβηκε στο 7-0, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-3.

Πολύ δυνατά ξεκίνημα για την Βίρτους Μπολόνια στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-17, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-27).

Η ομάδα του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο είχε την διαφορά σε διψήφιο ποσοστό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45). Αν και η Τρέντο πίεσε στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 19-11 στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια βρήκε λύσεις, διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 71-64.

Υπενθυμίζουμε ότι η Βίρτους Μπολόνια θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό εκτός έδρας, την Τετάρτη (23/11, 21:00), ενώ την Παρασκευή (25/11, 21:30), θα φιλοξενήσει την Εφές, για την double gameweek της Euroleague.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μανιόν και Κορντινιέρ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τρέντο ξεχώρισαν οι Κρόφορντ και Άτκινς με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-20, 27-44, 45-60, 64-71