Ρέτζιο Εμίλια-Βίρτους 81-90: Διπλό με φόντο τον τραυματισμό του Τεόντοσιτς

Η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε της Ρέτζιο Εμίλια με 90-81, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 11-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-8.

Η Ρέτζιο Εμίλια ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε προβάδισμα ακόμη και με 15 πόντους (21-6, 7' λεπτό), με την Βίρτους να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "κόκκινους" να κρατάνε την διαφορά και να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-42).

Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προσπέρασε μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-65). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 90-81, με  φόντο τον τραυματισμό του Μίλος Τεόντοσιτς στο αριστερό γόνατο, 43'' πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Αλιμπέγκοβιτς και Τεόντοσιτς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Ολισεβίτσιους και Χόπκινς με 25 και 22 πόντους.

Δεκάλεπτα23-19, 49-42, 65-69, 81-90