Ρέτζιο Εμίλια-Τορτόνα 84-89: Εκτός έδρας νίκη και έβδομη θέση για τους νεοφώτιστους

Η Τορτόνα πέτυχε την δεύτερη σερί της νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας της Ρέτζιο Εμίλια με 89-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-6, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-7.

Αν και η Ντετόνα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, η Ρέτζιο Εμίλια ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Ίδια η εξέλιξη και του δεύτερο δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους κόκκινους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60). Η Τορτόνα συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 89-84.

Από την Τορτόνα διακρίθηκαν οι Ράιτ και Σάντερς με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισε ο Χόπκινς με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και δύο ασίστ, με τους Τσιντσιαρίνι και Ολισεβίτσιους να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-20, 42-40, 61-60, 84-89