Τρέντο-Βίρτους 75-90: Διπλό για τους ασπρόμαυρους με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Τρέντο με 90-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-0, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσε το ρεκόρ τους στο 2-1.

Η Βίρτους είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Αν και η Τρέντο είχε ένα επί μέρους σκορ 23-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του κόουτς Μπάνκι βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (41-40).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-19, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-59). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τρέντο με 90-75.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Κορντινιέρ με 16 πόντους, ενώ οι Αμπάς και Σενγκέλια έβαλαν από 15 πόντους έκαστος, με τον Μπελινέλι να έχει έντεκα πόντους και τον Μίκι να σκοράρει δέκα πόντους. Από την Τρέντο ξεχώρισε ο Έλλις με δώδεκα πόντους, ενώ οι Κουκ και Χούμπ είχαν από έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-25, 40-41, 59-69, 75-90