Αρμάνι- Ρέτζιο Εμίλια 79-68: Επιστροφή στις νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα για την ομάδα του Μιλάνο...και τώρα Ολυμπιακός

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Δημήτρης Πρίφτης, με 79-68, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 2-1. Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του κόουτς Ετόρε Μεσίνα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, την Τρίτη (17/10, 21:45).

Αν και η Ρέτζιο Εμίλια πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-9), η Αρμάνι βρήκε λύσεις. Η ομάδα του Μιλάνου ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκοε 25-9, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα επί μέρους σκορ 26-18 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45). Η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια του κόουτς Δημήτρη Πρίφτη με 79-68.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Τονούτ και Πόιθρες με 16 και 14 πόντους, με τους Μίροτιτς και Πάνγκος να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Γουέμπερ και Γκάλογουει με 16 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.