Ούλμ-Άλμπα 83-81: Οι πορτοκαλί απέκλεισαν τους κίτρινους στα προημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος

Η Ούλμ νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 83-81, κάνοντας το 3-1 στην σειρά και την απέκλεισε στα προημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος. Οι "πορτοκαλί" θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν Μονάχου στα ημιτελικά.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα, με την Ούλμ να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Η Άλμπα Βερολίνου ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-24, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (51-50).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "πορτοκαλί" να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-67). Αν και οι "κίτρινοι" πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους στο 35' λεπτό (79-76), η Ούλμ με ένα επί μέρους σκορ 7-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 83-81 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την Ούλμ διακρίθηκε ο Μάθιους με 16 πόντους, με τους Καμπόκλο, Χάρκενχοφ και Γιάλλοου να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Σμιθ και Ντελόου με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-22, 50-51, 68-67, 83-81