Προμηθέας-Μπούντουσνοστ 81-72: Με 30αρα του Κουλμπόκα

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας την Μπούντουσνοστ με 81-72, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 7-5.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Προμηθέα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 4' λεπτό (11-5), η Μπούντουσνοστ με ένα επί μέρους σκορ 10-3, προηγήθηκε με ένα πόντο στο 7' λεπτό (15-14). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα επόμενα τρία λεπτά, με την ελληνική ομάδα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Οι Πατρινοί είχαν το πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν την διαφορά στους εννέα πόντους (31-22, 14' λεπτό) και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Η ελληνική ομάδα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-50). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπούντουσνοστ με 81-72.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς με 30 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούντουσνοστ ξεχώρισαν οι Πόποβιτς και Ρέινολντς με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Κλίβαζ, Τσέλικ

On Fire: Ο Κουλμπόκα του Προμηθέα με 30 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 26:35 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 81-64 (οι 17 πόντοι για τον Προμηθέα στο 38' λεπτό)