Γκραν Κανάρια-Προμηθέας 91-72: Βαριά ήττα στην Ισπανία για τους Πατρινούς

Η Γκραν Κανάρια νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 91-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-2, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 6-5.

Καταιγιστική η Γκραν Κανάρια στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-14). O Προμηθέας πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα επί μέρους σκορ 17-12, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Αν και οι Πατρινοί μείωσαν στους τέσσερις πόντους στο 24' λεπτό (42-28), η ισπανική ομάδα κράτησε την διαφορά της και ανέβασε το ρυθμό με ένα σερί έντεκα πόντων, για αυτό και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-53). Η Γκραν Κανάρια διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 91-72.

Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκε ο Ίνγκλις με 18 πόντους, με τους Μπενίτε και Σάλβο να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Κουλμπόκα και Κάουαν με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72

Διαιτητές: Γιόβτσιτς - Σίλβα - Τσίτσι

On Fire: Ο Ίνγκλις με 18 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 16:44 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 87-60 (οι 27 πόντοι διαφοράς για την Γκραν Κανάρια στο 36' λεπτό)