Σαραγόσα – Γκραν Κανάρια 85-76: Έκανε σεφτέ και η Σαραγόσα

Ένα εντυπωσιακό 18-2 στα μισά της τρίτης περιόδου, επέτρεψε στην Σαραγόσα να επιστρέψει από το -11 απέναντι στην Γκραν Κανάρια, φτάνοντας στην νίκη με 85-76,  την πρώτη της στην τελική φάση της Liga Endesa, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Σε ρεσιτάλ από την περιφέρεια εξελίχθηκε για την Γκραν Κανάρια το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς οι Νησιώτες είχαν 6/9 τρίποντα, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα επτά πόντων (19-26). Η Σαραγόσα άρχισε και αυτή από την πλευρά της να αποκτά επαφή με το καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 40-40 στο 17’, όμως η Γκραν Κανάρια ήταν αυτή που έκλεισε καλύτερα το πρώτο μισό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενη με 45-49.

Η ομάδα των Φώτη Κατσικάρη και Γιάννη Μπουρούση ξεκίνησε με… φόρα και την τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Κουκ πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (48-59, με την Γκραν Κανάρια να μετρά 11/18 σουτ από την περιφέρεια. Κάπου εκεί, όμως, η Σαραγόσα αφυπνίστηκε και με πρωταγωνιστή τον Μπρουσίνο έτρεξε ένα 18-2 (!), αποκτώντας το προβάδισμα με 63-60, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 71-66. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, την σκυτάλη πήρε ο Πραντίγια, που με έξι συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά, έφερε την ομάδα του στο +6  στα 110’’ (82-76), με την Σαραγόσα να φτάνει στην νίκη με 85-76, που την φέρνει στο 1-3, την ίδια ώρα που η Γκραν Κανάρια έπεσε στο 2-2.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπρουσίνο, που… άγγιξε το double – double, έχοντας 20 πόντους και εννέα ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Πραντίγια με 14 πόντους, τους έξι συνεχόμενους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Για την Γκραν Κανάρια, ο Οκόγιε είχε 17 πόντους, ο Μπουρχανάντζε 14, ο Χάρπερ 13, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 10 πόντους και πέντε ριμπάουντ, σε 15’26’’.

Τα δεκάλεπτα:  19-26, 45-49, 71-66, 85-76