Ερ. Αστέρας-Παρτιζάν 73-64: To ντέρμπι του Βελιγραδίου βάφτηκε... κόκκινο

Ο Ερυθρός Αστέρας υπερασπίστηκε την έδρα του και πήρε το ντέρμπι του Βελιγραδίου, επικρατώντας της Παρτιζάν με 73-64, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 15-2 και την έκτη θέση, ενώ οι ασπρόμαυροι έπεσαν στο 7-13 και την έβδομη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14). Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον κύριο έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στο δεύτερο μέρος, με την Παρτιζάν να πιέζει, αλλά τον Ερυθρό Αστέρα να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 73-64.

Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Ριθ και Νταβίντοβατς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Τόμας και Γιάγκοβιτς με 17 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 15-14, 41-34, 57-50, 73-64