Ζαντάρ-Τσεντεβίτα Ολίμπια 78-80: «Ίδρωσαν» αλλά πήραν το «διπλό» οι Σλοβένοι (vid)

Η Τσεντεβίτα-Ολίμπια "άλωσε" το γήπεδο Dvorana Kresimira Cosica, νικώντας την Ζαντάρ με 80-78, για αυτό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-3 και την έβδομη θέση, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 2-8 και να βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Τσεντεβίτα-Ολίμπια μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε με οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12). Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12 πόντους (27-15) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, η Ζαντάρ δεν άφησε να ξεφύγουν σε μεγαλύτερα επίπεδα, με τους Σλοβένους να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Κροάτες μείωσαν και στους έξι πόντους (41-35), αλλά η Τσεντεβίτα Ολίμπια έπαιξε πιο αποτελεσματικά και ήταν με εννιά πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Η Ζαντάρ με ένα επί μέρους σκορ 21-14, ανέτρεψε το σκορ και πέρασε και μπροστά με τέσσερις πόντους στην τέταρτη περίοδο (76-72), αλλά οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά και νίκησαν με 80-78.

Από την Ζαντάρ ξεχώρισαν οι Τζούστις και Μπούρσατς με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τσεντεβίτα Ολίμπια διακρίθηκαν οι Μπλάζιτς και Πέρι με 23 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 12-20, 31-40, 57-66, 78-80