Ζαντάρ-Ερ. Αστέρας 63-74: Πρόκριση στα ημιτελικά της ABA Liga οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας προκρίθηκε στα ημιτελικά της Αδριατικής λίγκας, κάνοντας το 2-0 στα προημιτελικά με την Ζαντάρ.

Δυναμική αρχή για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12). Η Ζαντάρ ανέβασε ρυθμό και είχε ένα επί μέρους σκορ 21-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν απαντήσεις και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-33).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-11, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-44). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας με 74-63, κάνοντας το 2-0 στους προημιτελικούς της ABA Liga, παίρνοντας πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Μίτροβιτς και Καμπάτσο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαντάρ ξεχώρισαν οι Μπόζιτς και Καμπαρά με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-19, 33-35, 44-53, 63-74