Τσεντεβίτα-Ερ. Αστέρας 70-84: Διπλό με 29αρα του Ιβάνοβιτς για τους ερυθρόλευκους

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 84-70 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 23-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 17-9.

Αν και οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν στην διάθεση τους, τους Φακούντο Καμπάσο και Λούκα Βιλντόσα, ξεκίνησαν πολύ δυνατά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (9-0). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά τους στους δύο πόντους στο 16' λεπτό (30-28), οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-30).

Η σερβική ομάδα είχε την διαφορά της κυρίως σε διψήφιο νούμερο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-52). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 84-70. Υπενθυμίζουμε ότι τον αγώνα παρακολούθησε από τις κερκίδες ο διεθνής Σλοβένος άσος των Μάβερικς, Λούκα Ντόντσιτς.

Από τον Ερυθρό Αστέρας διακρίθηκε ο Ιβάνοβιτς με 29 πόντους, με τους Ντόμπριτς και Πετρούσεβ να βάζουν από 12 πόντους έκαστος. Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισε ο Αλιμπέγκοβιτς με 12 πόντους, με τους Ντράγκιτς και Μάτκοβιτς να έχουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-19, 30-43, 52-66, 70-84