Ρεάλ-Φενέρμπαχτσε 90-75: Σαρωτικοί οι Μαδριλένοι...εξασφάλισαν και αυτοί το πλεονέκτημα έδρας

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 90-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-9, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 18-13.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Φενέρμπαχτσε να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 5' λεπτό (15-11). Η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 13-6, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Οι Μαδριλένοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-44).

Οι μερένγχες κράτησαν την διαφορά τους και την διεύρυναν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, για αυτό και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-58). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 90-75.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Μούσα με 16 πόντους, με τους Χάνγκα και Πουαριέ να σκοράρουν από 11 πόντους έκαστος. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Χέις (5ρ. και 1 ασίστ) και Καλάθης (6ρ. και 6 ασίστ) με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Ντόρσει να βάζει έξι πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 68-58, 90-75