Εφές – Αρμάνι Μ. 89-69: Όσο ζει ελπίζει η Αναντολού

Ο Εργκίν Αταμάν, μετά την ήττα από την Άλμπα δήλωσε πως η Εφές δεν θα καταφέρει να προκριθεί στα Play Offs της Euroleague, όμως στο παρκέ οι παίκτες του έδειξαν πως δεν εγκαταλείπουν την προσπάθεια. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με άνεση της Αρμάνι Μιλάνο με 89-69 και με ρεκόρ 15-16 συνεχίζουν να ελπίζουν. Εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα για τους Ιταλούς, που έπεσαν στο 14-17.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί στο παιχνίδι μόλις για ένα δεκάλεπτο και αυτό λόγω της ευστοχίας του Βόιτμαν από την περιφέρεια, που κράτησε την ομάδα του στο -6 από την Εφές (22-16). Από εκεί και πέρα, όμως, οι Τούρκοι πήραν τα πάνω τους και με τους Λάρκιν και Κλάιμπερν να έχουν… βρει το χέρι τους, έχτισαν διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο +15 με το φινάλε του ημιχρόνου (47-32).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αναντολού να έχει τον απόλυτο λόγο στο ματς, φτάνοντας μέχρι το +23 στο 28’ (66-43), κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 68-48. Η Αρμάνι σε καμία στιγμή δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να διατηρούν το σημαντικό υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στο άνετο 89-69.

Λάρκιν και Κλάιμπερν, με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Εφές, που είχε και τον Μίτσιτς με 15 πόντους.

Για την Αρμάνι, ο Καμπαρό είχε 19 πόντους και ο Βόιτμαν 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 47-32, 68-48, 89-69