Ρεάλ-Βαλένθια 95-91: Ίδρωσαν αλλά πήραν την νίκη οι μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 95-91 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-8, ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 13-15.

Αν και η Βαλένθια πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό (12-8), η Ρεάλ Μαδρίτης με πολλούς  σερί πόντους, πήρε τα ηνία τους ματς και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Παρότι οι "νυχτερίδες" μείωσαν την διαφορά μία φορά στον ένα πόντο και τέσσερις φορές στους δύο πόντους, οι μερένγχες βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-40).

Η διαφορά παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά σε τρεις περιπτώσεις, αλλά οι μπλάνκος είχαν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-65). Οι δύο ομάδες παρέμειναν ανταγωνιστικές και στην τέταρτη περίοδο, με την βασίλισσα να είναι  στο +9 (83-74) στα 4'22" πριν από το τέλος. Η ομάδα του κόουτς Άλεξ Μουμπρού με οχτώ σερί πόντους, μείωσε στον ένα πόντο (83-82) με 2'51" λεπτά να απομένουν. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πιο αποτελεσματική και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βαλένθια με 95-91.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ντεκ και Ταβάρες με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Ρίβερο με 19 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-20, 49-40, 71-65, 95-91