Βιλερμπάν-Βίρτους 64-77: Εκτός έδρας νίκη για την ιταλική ομάδα παρά το θρυλικό ρεκόρ του Ντε Κολό

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 77-64 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-12, ενώ η γαλλική ομάδα έπεσε στο 8-15.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Βίρτους στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Αν και η Βιλερμπάν πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 23-18, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της ημιχρόνου (39-37).

Η ιταλική ομάδα κράτησε το προβάδισμα της παρά την ισοπαλία στο 25' λεπτό (44-44) και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-48). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 77-64. Ιδιαίτερα, ο Νάντο ντε Κολό προσπέρασε το μυθικό ρεκόρ του Νίκου Γκάλη και έγινε ο πρώτος σκόρερ στα ευρωπαικά κύπελλα μπάσκετ.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 21 πόντους, με τους Κορντινιέ και Σενγκέλια να βάζουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Φαλ με 15 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-21, 37-39, 48-55, 64-77