Ολυμπιακός-Βίρτους Μπολόνια 117-71: Παράσταση ρεκόρ για έναν ρόλο στο ΣΕΦ (pics)

Ο Ολυμπιακός έκανε κάτι σε... περίπατο απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια. Κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, χρησιμοποίησε την ευστοχία του από τα 6μ75 και πήρε μια νίκη χωρίς άγχος με το τελικό 117-71 για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες βρίσκονται πλέον στο 8-4 μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης και οι Μπολονέζοι στο 4-8 και στην ουρά της κατάταξης.

Οι Ιταλοί έμοιαζαν θεατές στο ίδιο τους το παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η άμυνά τους είχε περάσει στη λίστα με τα... είδη προς εξαφάνιση και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το δικό τους πάρτι στο παρκέ με έναν συνδυασμό που δύσκολα μπορούσε να παλέψει οποιοσδήποτε αντίπαλος: Σχεδόν άχαστοι στα σουτ τριών πόντων, κυρίαρχοι στη ρακέτα αρχικά με τον Φαλ και μετά με τον Μπλακ και άριστες συνεργασίες με τον Γουόκαπ να δίνει έξι ασίστ σε οχτώ λεπτά και συνολικά την ομάδα του να φτάνει στις 11 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Το αποτέλεσμα που έφεραν όλα τα παραπάνω στο σκορ; Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με ένα 11-0 (2’40’’) και μετέτρεψε το 19-11 (6’) σε 44-22 (13’30’’) δείχνοντας πως θα έχει ένα εύκολο απόγευμα. Ο Σέρτζιο Σκαριόλο πήρε ένα ακόμη τάιμ άουτ, μένοντας βουβός για λίγο απέναντι στους παίκτες του, αναζητώντας τις λύσεις που θα μπορούσε να βρει, απέναντι σε μια ομάδα που στα μισά της δεύτερης περιόδου είχε 9/13 τρίποντα, 7/8 δίποντα και ήδη 16 τελικές πάσες! Και μέσα σε όλους αυτούς τους... αριθμούς ήρθε για τους Ιταλούς και ο τραυματισμός του Παγιόλα στον ώμο σε σύγκρουσή του με τον Κώστα Σλούκα, για να βγει εκτός μάχης.

Η απόσταση μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (54-25, 16’45’’) και ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Όποια προσπάθεια κι αν έκαναν οι Ιταλοί έβρισε σε... τοίχο, αφού απέναντί τους είχαν μια ομάδα εύστοχη και ταυτόχρονα απόλυτα συγκεντρωμένη και αποτελεσματική και στην άμυνα σε κάθε θέση. Η διαφορά έφτασε στους 32 πόντους (71-39) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο πρώτος σκόρερ της Μπολόνια φέτος, Ίφε Λούντμπεργκ, ευστόχησε στο πρώτο του σουτ στο 29' της αναμέτρησης και είναι κι αυτό ενδεικτικό της εικόνας του παιχνιδιού. Όπως και το εύστοχο του Γουόκαπ από το κέντρο του γηπέδου με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου!

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην 100άρα στο 34' του αγώνα με 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας από τον Τζόελ Μπολομπόι, με την απόσταση να φτάνει και στο +45 (106-61, 36'). Το τρίποντο του Άλεκ Πίτερς δημιούργησε νέο ρεκόρ για τους "ερυθρόλευκους" στην Ευρωλίγκα σε έναν αγώνα: 114 πόντοι σε έναν αγώνα. Το προηγούμενο ήταν 113 πόντοι από το 2007 και απέναντι στην Ολίμπια Λουμπλιάνα. Επίσης, έκαναν ρεκόρ σε ασίστ με τις 32 στο σημείο αυτό! Το τρίποντο ήταν επίσης το 18ο για τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν με αυτόν τον τρόπο το ρεκόρ τους στην κατηγορία αυτή από τον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο το Νοέμβριο του 2021. Όλα αυτά με τον αγώνα να σφραγίζεται με το τελικό 117-71.

H συνέχεια: Στη διπλή εβδομάδα που έρχεται ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε (13/12) και στη συνέχεια ταξιδεύει στη Γαλλία όπου θα αναμετρηθεί με τη Βιλερμπάν (15/12). Η Βίρτους Μπολόνια αντιμετωπίζει εντός την Άλμπα Βερολίνου (14/12) και την Μακάμπι Τελ Αβίβ (16/12).

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35,84-55, 117-71

On fire: Απλά, ο Ολυμπιακός

Η μεγαλύτερη διαφορά: +45 για τον Ολυμπιακό (106-61, 35'30'')

Ξεχώρισαν: Βεζένκοφ, Φαλ, Γουόκαπ και στην πραγματικότητα όποιος έπαιξε από τον Ολυμπιακό. Δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος από την Βίρτους. Ίσως ο Μίκεϊ του πρώτου ημιχρόνου

Διαιτητές: Ρίζικ, Μπισάνγκ, Νέντοβιτς