Παρτιζάν – Ερυθρός Αστέρας 73-76: Ο Νέντοβιτς… ξέρανε την «Stark Arena»

Σε ένα παιχνίδι – θρίλερ, ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε από το -6 του 37 (71-65) και με τρίποντο του Νέντοβιτς στα 2’’ έβαψε… ερυθρόλευκο τον πρώτο «εμφύλιο» στην ιστορία της Euroleague, ανάμεσα στην Παρτιζάν και τον Ερυθρό Αστέρα (73-76). Στο 6-6 ο Αστέρας, που παραμένει αήττητος επί ημερών Ντούσκο Ιβάνοβιτς, στο 4-8 έπεσε το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της «Starks Arena». Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Παρτιζάν και με την βοήθεια του κόσμου της, προηγήθηκε με 16-4 στο 6’, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-11. Τα πάντα άλλαξαν, όμως, στην δεύτερη περίοδο, με την επιστροφή του Ερυθρού Αστέρα να είναι εντυπωσιακή, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 4-18 (!) για το 24-29. Μάλιστα ο Χασάν Μάρτιν έφερε για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους στο +7 (31-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 33-40, μετά από καλάθι του Νέντοβιτς.

Ήταν αναμενόμενο πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν πρόκειται να άφηνε τον Αστέρα να κάνει… πάρτι μέσα στο σπίτι του, με την Παρτιζάν να επιστρέφει άμεσα (46-44 στο 25’). Πλέον το παιχνίδι ήταν και πάλι ντέρμπι, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (52-54), όμως Παπαπέτρου, Βούκσεβιτς και Έξουμ, έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (69-65), με τον Πάντερ να γράφει το 71-65 στο 37’. Ο Αστέρας αποδείχθηκε… πολύ σκληρός για να πεθάνει, με τους Μάρτιν και Βιλντόσα να φέρνουν το ματς στον πόντο (71-70 στο 38’), ενώ ο Αργεντινός, με ακόμα ένα τρίποντο στα 83’’ έφερε το ματς στα ίσα (73-73). Το θρίλερ, όμως, είχε και συνέχεια, με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε εκατέρωθεν σουτ, με σημαντικότερο αυτό του Πάντερ στα 13’’, ο Μάρτιν πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν υπέροχα την μπάλα, που έφτασε στην γωνία στα χέρια του Νέντοβιτς και αυτός με… κρύο αίμα… εκτέλεσε την Παρτιζάν για το 73-76. Οι γηπεδούχοι είχαν μία τελευταία ευκαιρία διάρκειας 2,2’’, όμως το τρίποντο του Μάνταρ βρήκε… σίδερο, με τον Ερυθρό Αστέρνα να… αποδρά με το «διπλό» από την Stark Arena.

Ο Νέντοβιτς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αστέρα, με την πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού να έχει μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε επτά προσπάθειες, να είναι, όμως, αυτό, που έκανε και την διαφορά στο ματς. 14 πόντους είχε ο Βιλντόσα, που σημείωσε δύο τρίποντα που γύρισαν το ματς από το 71-65, ενώ 10 πόντους είχε ο Πετρούσεβ.

Για την Παρτιζάν, 15 πόντους είχε ο Πάντερ, με τον Αμερικανό, όμως, να αστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε του ματς, 14 πόντους είχε ο επίσης μοιραίος Μάνταρ και 13 ο Παπαπέτρου/

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76