Μακάμπι – Βαλένθια 84-68: Ο νόμος του Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας της (ρεκόρ 6-1) και με την νίκη της με 84-68 επί της Βαλένθια, έβαλε τέλος σε ένα μίνι αρνητικό σερί δύο αγώνων, ανεβαίνοντας στο 6-6. Στο 5-7 έπεσαν οι «νυχτερίδες».

Η Μακάμπι είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης του Τελ Αβίβ, με τους Ισραηλινούς να στηρίζονται στην σφιχτή τους άμυνα, που επέτρεψε στην Βαλένθια να σκοράρει μόλις 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Κοέν στο 14’ έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +10 (26-16), ο Μάρτιν έγραψε το 32-21, με τον Μπάλντγουιν με τρίποντο για το 38-27, να διατηρεί το +11 για την Μακάμπι, μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ακόμα ένα τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, έφερε την Μακάμπι στο +14 (41-27), όμως η Βαλένθια είχε τις απαντήσεις και με ένα 6-0 μείωσε σε 41-33. Μάλιστα, Λόπεθ – Αροστέγκι, Ντούμπλιεβιτς και Πρέπελιτς, έριξαν την διαφορά στο καλάθι (49-47), με τους Μπράουν και Χίλιαρντ, όμως, να στέλνουν την Μακάμπι στο +6 (53-47), με το φινάλε της περιόδου.  Όλα έδειχναν ντέρμπι, ειδικά μετά το τρίποντο του Κλαβέρ για το 55-50. Κάπου εκεί, όμως, Χίλιαρντ. Σόρκιν και Λορένζο Μπράουν ανέλαβαν δράση, έστειλαν και πάλι τους Ισραηλινούς σε διψήφιο προβάδισμα (65-54 στο 32’ και 73-58 στο 35’), με την Βαλένθια να μην έχει επιστροφή και την Μακάμπι να φτάνει στην νίκη με 84-68.

15 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Λορένζο Μπράουν, με τους Χίλιαρντ και Κόλσον να ακολουθούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για την Βαλένθια, 15 πόντους είχε ο Λόπεθ – Αροστέγκι, 13 ο Κλαβέρ και 11 ο Ντούμπλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 38-27, 53-47, 84-68