Αρμάνι-Εφές 73-66: Ο Σιλντς κουβάλησε τους Μιλανέζους

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 73-66, κάνοντας το 1-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague.

Αν και η Εφές πήρε προβάδισμα έξι πόντους (10-4, 4' λεπτό), η Αρμάνι με ένα επί μέρους σκορ 13-7 στα επόμενα λεπτά, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους με οχτώ σερί πόντους, να προηγούνται με έξι πόντους στο 16' λεπτό (33-27). Η Ιταλική ομάδα απάντησε με έξι σερί πόντους, με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να είναι ισόπαλο (33-33).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Εφές να μειώνει στον ένα πόντο την διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-52). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με την Εφές να έχει προβάδισμα με δύο πόντους (66-64, 36' λεπτό), αλλά την Αρμάνι να κάνει την ανατροπή με εννέα σερί πόντους και να νικάει εντός έδρας με 73-66. Η Ιταλική ομάδα έκανε το 1-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague.

O Σέρχιο Ροντρίγκεθ τραυματίστηκε 5'57'' πριν το φινάλε του ματς και αποχώρησε με πόνους στον αστράγαλο, ενώ πιο νωρίς στον αγώνα, πρόβλημα με τραυματισμό είχε και ο Μάλκολμ Ντιλέινι. Υπενθυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι είχε τραυματιστεί ο Νικολό Μέλι και για αυτό δεν αγωνίστηκε στην σημερινή αναμέτρηση.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Σίλντς και Ροντρίγκεθ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Μίτσιτς με 19 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66