Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 75-90: Με «25αρα» του Τόμας έκαναν το μπρέικ και το 1-1 οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 90-75, με αποτέλεσμα να κάνει το μπρέικ και το 1-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους (9-3, 3' λεπτό), με την Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 13-5, να προηγείται με δύο πόντους (16-14, 6' λεπτό). Οι Βαυαροί με ένα επί μέρους σκορ 9-2 στα επόμενα λεπτά, κατάφεραν να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Η Γερμανική ομάδα κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παρά την πίεση των μπλαουγκράνα και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-56). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και πίεσαν στην τέταρτη περίοδο για να μειώσουν την διαφορά και την κατέβασαν στο -7 (72-65, 35' λεπτό, 74-67, 36' λεπτό) σε δύο περιπτώσεις, με την Μπάγερν Μονάχου να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας με 90-75. Η Γερμανική ομάδα έκανε μπρέικ και το 1-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague.

Δεκάλεπτα: 18-23, 35-48, 56-67, 75-90