Μονακό-Ζαλγκίρις 82-83: Με ανατροπή οι Λιθουανοί έβαλαν τέλος σε σερί εννιά ηττών

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε την ανατροπή και επικράτησε εκτός έδρας την Μονακό με 83-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-19 (18η θέση), ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν σττο 12-13 (11η θέση).

Η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 25-18, αλλά η ομάδα του Πριγκιπάτου διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-61). Αν και η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο σητν τέταρτη περίοδο, αλλά η Ζαλγκίρις με ένα επί μέρους σκορ 17-8, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε εκτός έδρας με 83-82.  Ο Λεκαβίτσιους με καλάθι στο τελευταίο λεπτό έβαλε μπροστά τη Ζάλγκιρις και της χάρισε εν τέλει μία σπουδαία και απόλυτα αναγκαία νίκη.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Γκίφει και Μιλάκνις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Μπέικον και Τζέιμς με 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-18, 46-36, 64-61, 82-83

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 6, Μπέικον 18 (4/6 τρίποντα), Τόμας 10 (3/4 δίποντα), Ντιαλό 9 (2/6 δίποντα), Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτιεγιούνας 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουατάρα 3, Άντζουσιτς, Χολ 6, Τζέιμς 18 (5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 2, Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 6 (3/3 δίποντα, 6 ασίστ), Νίμπο 7 (3/4 δίποντα), Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας 3 (1), Μιλάκνις 14 (4/8 τρίποντα), Κάβανο 9 (1), Γκιφάι 15 (7/7 βολές), Λοβέρν 13 (6/8 δίποντα), Ουλανόβας 7 (1).