Μπάγερν-Άλμπα Βερ. 62-56: Οι Βαυαροί πήραν το Γερμανικό ντέρμπι με καθοριστικό Λούτσιτς

Η Μπάγερν Μονάχου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε το Γερμανικό ντέρμπι κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 62-56, με τους Βαυαρούς να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 11-11 (8η θέση), ενώ  η ομάδα από το Βερολίνο έπεσε στο 6-15 (16η θέση).

Αν και η Άλμπα Βερολίνου πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (8-4, 5' λεπτό ), η Μπάγερν Μονάχου παίζοντας πιο αποτελεσματικά προηγήθηκε με τρεις πόντους (14-11, 7' λεπτό), με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-24).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (44-41).  Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 62-56.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Λούτσιτς με 19 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους Σίσκο και Γουόλντεν να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος.  Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Σμιθ και Λο με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 41-44, 62-56