Ούνικς – ΤΣΣΚΑ Μ. 75-86: Εκτελεστής Σβεντ (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με την Αρκούδα να… καταπίνει την Ούνικς μέσα στο σπίτι της με 86-75. Μεγάλος πρωταγωνιστής, από πλευράς νικητών, ο Αλεξέι Σβέντ που με  και τρίποντα… εκτέλεσε την ομάδα από το Καζάν.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 7-0, όμως η Ούνικς απάντησε με ένα 13-5, παίρνοντας το προβάδισμα με 13-12, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 20-16. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, οι Μοσχοβίτες ξεκίνησαν δυνατά και με ένα επιμέρους 2-12, πήραν… αέρα έξι πόντων, το οποίο, αυτή τη φορά, κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (32-37).

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σβεντ και ένα του Βόιτμαν, έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο +10 στο 24’ (36-46). Η Ούνικς, με πρωταγωνιστή τον Μπράουν, αντεπιτέθηκε, έφτασε σε απόσταση ενός σουτ (51-54), όμως Κλάιμπερν και Κουρμπάνοφ έστειλαν και πάλι τους φιλοξενούμενους στο +7 (57-64 στο 30’). Μάλιστα, συνεχόμενα καλάθια του Χεζόνια, έφεραν την Ούνικς σε απόσταση ενός πόντου (66-67 στο 35’). Κάπου εκεί, όμως, Κλάιμπερν και Σβεντ έτρεξαν μόνοι τους ένα 2-10 για το 68-77, με την ΤΣΣΚΑ να κρατά το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη με 85-76, που την φέρνει στο 13-8, με την Ούνικς να πέφτει στο 12-9.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αλεξέι Σβεντ, που σημείωσε 27 πόντους (ατομικό ρεκόρ στην Euroleague), έχοντας 6/10 τρίποντα, με τον Μιλουτίνοφ να έχει 17 πόντους και επτά ριμπάουντ και τον Κλάιμπερν να προσθέτει 16 πόντους.

Για την Ούνικς, 21 πόντους και εννιά ριμπάουντ είχε ο Χεζόνια, 21 πόντους και εννιά ασίστ ο Λορένζο Μπράουν, με τον Τζεκίρι να προσθέτει 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86