Βιλερμπάν – Μπάγερν 68-77: Παράσταση για ένα ρόλο στο Αστρομπάλ

Η Μπάγερν πέτυχε σπουδαία νίκη με σκορ 68-77 στην έδρα της Βιλερμπάν σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Ευρωλίγκα. Τόσο οι Βαυαροί όσο και οι Γάλλοι, έχουν το ίδιο ρεκόρ στη διοργάνωση (8-10).

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση επιβάλλοντας γρήγορο ρυθμό. Έτσι κατάφερε να προηγηθεί με +4 (16-20) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους Βαυαρούς, οι οποίοι… πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (29-45) με τη λήξη του ημιχρόνου, βάζοντας τις βάσεις για να φτάσουν στην επικράτηση.

Ό,τι και αν δοκίμασαν οι γηπεδούχοι, δεν είχε αποτέλεσμα, αφού οι Γερμανοί παρέμειναν απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και μπήκαν στην τελική ευθεία με το +19 (42-61).

Η Βιλερμπάν είχε να ανέβει ένα… βουνό στην τελευταία περίοδο, όμως η εικόνα της δεν έπειθε πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Η Μπάγερν με σωστή διαχείριση του χρόνου, έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 68-77.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φαλ που σημείωσε 14 πόντους. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρούμπιτ με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-20, 29-45, 42-61, 68-77